Elektronik Sigara ve Likit Rehberi

Elektronik Sigara Sıkça Sorulan Sorular 2023-1

1549310959722

Elektronik Sigara Sıkça Sorulan Sorular

Elektronik sigara mı daha zararlı sigara mı?

Özellikle BBC nin yapmış olduğu araştırmalar olmak üzere, bağımsız bilim adamları ve kuruluşların yapmış olduğu araştırmaların sonuçları göz önüne alındığında e sigaraların, tütün sigaralarına göre %95 oranında daha az zararlı olduğu tespit edilmiştir. Burada elektronik sigaradan kast edilen nikotin içeren likitlerin ısıtılmak yolu ile buharlaştırıldığı cihazlar olduğunu bilmek önemlidir. Tütün devlerinin üretmiş olduğu tütünün ısıtılması yolu ile duman üreten iqos tarzı cihazlar e sigara kapsamında değildir.

Elektronik sigara ciğere zararlı mı?

Elektronik sigaranın ciğerler üzerinde sigaraya oranla çok daha az zararlı olduğu konusunda tüm tarafsız bilim adamları ortak görüşe sahiptir. Ancak bu tamamen zararsız olduğu anlamına gelmez. Zifir ve katran gibi maddeler içermediğinden çok daha az zararlıdır. Kullanılan likitlerin nem tutucu özellikleri endeniyle bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Elektronik sigara neden yasak?

Bunun siyasal bir yasak olduğunu söylemek hatalı bir önerme olmaz. Likit yapımının oldukça kolay olması ve likitler üzerinde bandrol uygulamasının çok da kolay olmaması nedeniyle bu tip bir karar yasak konulduğu düşünülmektedir. Ayrıca dünya genelinde sigara firmalarının para karşılığı raporlar düzenlettiği, hükümetlere bu konuda baskı yaptıkları da bilinmektedir. Tütün lobisi özellikle ABD’de oldukça güçlüdür. Yalan haber ve raporlar ile yasaklama kararları çıkarttırmaktadırlar.

Elektronik sigara ciğere çekilir mi?

Evet elektronik sigara ciğere çekilir. Buna nargile içim tarzı denilmektedir. Ayrıca sigara içimi tabir edilen MTL içimde de önce ağıza sonra ciğere çekilir. Bu yolla likitlerin buharındaki nikotin ciğerlerden kana karışarak kişilerin nikotin ihtiyacını gidermektedir. Sigarayı bırakmadaki en kolay alternatif olmasının en büyük nedeni de budur.

Elektronik sigara ömrü kısaltır mı?

Bu konuda yapılmış yeterli çalışma bulunmamakla birlikte, nikotinin damar sağlığı üzerindeki etkileri göz önüne alındığında sağlık üzerinde sigara kadar olmasa da zararlı etkileri olduğu doğrudur. Bu nedenle sigara içmeyen kişilerin elektronik sigaraya başlamasını tavsiye etmiyoruz. Bu bir sigarayı bırakma yolu ve sigara alternatifidir. Tamamen zararsız değildir.

Elektronik sigara nerelerde içilmez?

Sigara içmenin yasak olduğu tüm mekanlarda elektronik sigara içmek de yasaktır. Kapalı alanlar, toplu taşım araçları, okullar, hastaneler, havalimanları ve uçaklar gibi sigara içilmesinin yasak olduğu tüm yerlerde e sigara kullanmak da yasaktır.

Elektronik sigara dişleri sarartır mı?

Tek başına e sigara dişleri sarartmaz. Yüksek sıcaklıklarda buharlama yapılmasının diş minesi deliklerini büyüttüğüne dair bazı bilimsel araştırmalar mevcut. Bu durumda bu boşlukları dolduracak olan kahve, çay veya diğer besin kalıntılarının dişleri sarartabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle çok sıcak buhar solumaktan kaçınılması ve dişlerin düzenli fırçalanması önemlidir. Ayrıca kahve ve çay tüketiminin de abartılmaması tavsiye ediliyor.

Elektronik sigara içmek haram mı?

Bu konuda verilmiş bir fetva bulunmuyor. Ancak sigarayı da sigara gibi değerlendirmek gerektiği konusunda bazı görüşler mevcut. Doğrudan doğruya haram olduğunu söylemek dine yeni bir kural eklemek demek olacak ki bu da kimsenin haddine değildir. Mekruh olduğunu söyleyen alimler mevcuttur. Ancak burada da sigara gibi değerlendirildiğini düşündüğümüzde tam olarak karışılık olmadığını eklememiz gerekiyor. Zira sigaranın zararının çok çok azı elektronik sigaralarda mevcut.

Elektronik sigara ile sigarayı bırakanlar var mı?

Çok sayıda tiryaki doğru kullanım ve doğru likit ile sigarayı bırakmayı başarmıştır. Burada önemli olan ilk şey bireyin sigarayı bırakmayı istemesidir. Daha sonra e sigaraya geçildiğinde direk olarak sigaranın bırakılması, doğru cihaz seçimi ve doğru likit seçimi yapıldığında sigara rahatlıkla bırakılabilecektir. Bunu başaran çok fazla tiryaki vardır.

Elektronik sigara boğazımı yakıyor neden?

İlk akla gelen neden yüksek nikotin oranlı likit kullanılmasıdır. Bunun arkasından yüksek PG içerikli likit kullanılması, yanmış coil kullanımı, yüksek ısıda buhar kullanımı gibi sebepler kontrol edilmelidir. İçim tarzına uygun likit, nikotin ve sıcaklık tercihi yapılmalı su tüketimi arttırılmalıdır.

Elektronik sigara solumak zararlı mı?

Nikotin alımı olacağından kullanıcı açısından zararı mevcuttur. Bu zarar sigaraya kıyasla %95 oranında az olmakla birlikte yine de kullanıcıya zararı olacaktır. Buharı dışardan doluyan yani pasif içici tabir edilen kişiler açısından yapılan çalışmalar bir zararın olmadığını veya çok düşük zararlar olduğunu göstermektedir.

Uçağa elektronik sigara sokulur mu?

Sabit pilli cihazların yanınızda bulundurulmasında sorun yoktur. Ancak el bagajında olmasına izin verilmeyecektir. Uygun bir paketleme ile valizinizde bulundurabilirsiniz. Unutmayınki uçak içerisinde  e sigara kullanımı yasaktır.

Elektronik sigara sigara isteğini giderir mi?

Doğru içim şekli ve nikotin seçimi ile evet e sigaralar sigara isteğini bastırır. Sigara içme isteğini oluşturan ana faktör nikotin bağımlılığıdır. E sigara likitlerinde de nikotin bulunduğundan bu isteği karşılar ve giderek sigara isteğini bastırır.

Elektronik sigara cezası var mı?

E sigara kullandığı için ceza alan bir kişi bu güne kadar olmamıştır. Satışının yasak olduğu ve tespiti halinde ceza verileceği ise kanunda belirtilmiştir.

Elektronik sigarada alkol var mı?

Özel olarak eklenmedikçe e sigaralarda alkol bulunmamaktadır. Bazı aromalarda alkol içeriği vardır ancak bunlar ülkemizde satılmamaktadır. Ayrıca bazı likitlerde belirtilen viski, votka vb içerikler sadece aroma tadıdır ve alkol içermez.

Elektronik sigara günde ne kadar içilmeli?

Kişinin ihtiyacına göre ve nikotin oranına göre değişmektedir. Salt likit kullanımında günde 2-4ml normal likit kullanımında ise günde 4-10ml normal kabul edilmektedir. Nikotin oranı değiştikçe bu ters orantılı olarak azalabilir veya çoğalabilir.

Elektronik sigara kaç yaşında kullanılır?

18 yaşından küçüklerin e sigara kullanması yasaktır. Sigara kullanmayan kişilerin sigara kullanmaya başlaması önerilmemektedir.

Elektronik sigara neden öksürtür?

Çok çeşitli nedenlerle e sigara öksürtme yapabilir. Bunların en önemlileri sırasıyla: yanmış vay ömrünün sonuna yaklaşmış coil, düşük ısıda buharlama yapılması, yüksek nikotinli likit kullanılması, yüksek PG içerikli likit kullanılması, likit içeriklerinin kötü olması, likit içerindeki bir aromaya alerjinin bulunması, boğazın kuru olması gibi etkenlerdir.

Elektronik sigara balgam yapar mı?

Boğazda biriktirilerek yapılan hatalı içimler bağlama sebep olabilir. Fakat normal koşullarda e sigaralar balgam yapmaz.

Elektronik sigara halsizlik yapar mı?

Çok yüksek oranda nikotin alınmadıkça e sigaralar halsizlik yapmaz. Bazı durumlarda ise bozuk likitlerin halsizlik yapabileceği tespit edilmiştir.

Elektronik sigaraya su koyarsak ne olur?

Su tankta kalmayarak akacaktır. Ve cihazın içerisine kaçarak patlamalara sebep olabilir. Yine de tank içerisinde kaldığını var sayarsak sıçrama ve ağız içi yanmalara sebep olabilir.

Elektronik sigara uyku yapar mı?

Normal koşullarda e sigara uyku yapmaz. Yüksek nikotin alımından kaynaklı olarak uyku hali gözlemlenebilir. Veya bozuk likit tüketimi uyku haline sebep olabilir. Kullanım süresi bitmiş likitlerin tüketilmemesi önemlidir.

Elektronik sigara bağımlılık yapar mı?

Evet elektronik sigaralar nikotin içerdiğinden kesinlikle bağımlılık yapar. Sigara muadili olarak düşünülmelidir. Sigara bağımlısı olmayanların e sigara kullanmaması kesinlikle önerilir.

Elektronik sigara neden alınır?

Bu tip ürünler genel olarak internet üzerinden temin edilebilmektedir. Bazı kişiler lokal olarak elden satış yapsa da bunlara ulaşmak oldukça zordur. Çok sayıda sahtekar site bulunduğundan, güvenilir internet mazağaları tercih edilmelidir.  İnternet mağazamızdan güvenle e sigara ve ürünlerini temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir