Elektronik Sigara ve Likit Rehberi

Elektronik Sigara ve 10 Yan Etki 10 Çözüm

elektronik sigara yan etkiler

Elektronik Sigara ve 10 Yan Etki 10 Çözüm

Vücudumuza dışarıdan aldığımız hemen hemen her şeyin yan etkileri olduğu gibi elektronik sigara buharının da şüphesiz etkileri var. Elektronik sigaranın sizi nasıl etkilediği, sizin nasıl elektronik sigara kullandığınız, kullandığınız likit, bu likitin içerdiği nikotin miktarı ve elektronik sigaraya başlamadan önce sigara içip içmediğiniz gibi birçok şey bu yan etkiler için belirleyici oluyor.

Elektronik sigara kullanımının yan etkileri de herkeste aynı olmuyor. Kimileri çoğu yan etkiyi yaşarken, kimileri bir ikisini yaşar, kimileri de hiç biri ile karşılaşmaz. Aşağıda sıralanan yan etkilerin çoğu söz konusu olduğunda, durumu kendi açınızdan değerlendirmeniz ve abartmadan paranoyak olmadan kontrol etmenizde fayda var.

Ve tabii ki elektronik sigaradan olduğunu düşündüğümüz bazı yan etkileri aslında sigarayı uzun süreden sonra bırakmış olmanın etkileri de olabilir.

Bu yazıdaki elektronik sigara yan etkileri listesini hazırlarken, bulabildiğim tıbbi görüşlere baktım, elektronik sigara forumları ve yabancı tartışma gruplarını inceledim ve kendim ile ekibimizin uzun yıllara dayanan elektronik sigara deneyimini de topladığım verilerle harmanladım.

Yapmış olduğum bu araştırmaya dayanarak, işte elektronik sigaranın en yaygın 10 yan etkisi.

1- Öksürme

Ciğerlerimize bir şey solumanın öksürüğe neden olması oldukça olası bir durum. Ve bunun elektronik sigaranın en sık görülen yan etkilerinden biri olması gayet normal. Özellikle uzun süre sigara içtikten sonra elektronik sigaraya geçiş yapanların öksürük ile karşılaşmaları ya da hiç sigara içmemiş birinin (niye nikotine bulaşırlar anlamasamda) nikotinli likit kullanımı sonrası öksürmesi çok doğal bir durum.

Bununla birlikte, elektronik sigara kullanırken öksürme, solunan buhardaki bazı tahriş edici maddelerden değil de genellikle ve muhtemelen kullanıcı hatasından kaynaklanır. Düşük kaliteli bir likit veya kendi kullanması gerekenden fazla nikotin içeren likit, coilin yanmış olması veya güç ayarının çok yüksek olması, elektronik sigaranın bizi öksürtmesine neden olan  sebeplerden bazılarıdır.

Elektronik sigaranın yan etkisi olarak öksürük, çoğunlukla kısa vadeli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Boğazımız buhara alıştıkça ve ne kadar buhar soluyacağımızı, elektronik sigarayı doğru şekilde nasıl ayarlayacağımızı öğrendiğimizde, öksürme sorunu kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.

Ayrıca, bu öksürük yüksek vurumdan da kaynaklanabileceği için daha düşük PG’si olan yüksek VG’li likitlere de geçiş yapılabilir. Boğaz kuruluğunun da öksürüğe neden olacağını hatırlatmak ve boğazınızın kurumaması için sıvı tüketimini artırmanızı da belirtmek isterim.

2- Ağız, Burun ve Boğaz Kuruluğu

Ağız, burun veya boğaz kuruluğuna genellikle elektronik sigara likitlerimizde kullanılan bileşenler, özellikle Propilen Glikol (PG) ve daha düşük bir olasılıkla da olsa Bitkisel Gliserin (VG) neden olur. Elektronik sigara likitlerinde çeşitli oranlarda kullanılan bu ana maddelerin her ikisi de ortamdan nem çekmesiyle bilinir . Yani nem tutucudurlar. Ve bu durumda ağız, burun ve boğazımızın da nemini çekerek kurumalarına neden olabilirler.

Daha fazla PG içeren likitlerin kurutma olasılığı daha yüksektir, ancak bazı elektronik sigaraların yapılarından mıdır bilinmez yüksek VG’li likitlerde bile bu sorunu yaşatabiliyor. Yüksek nikotin de kuruluk sorununa sebep olan en önemli etkenlerden biri. Hatta bazen damağınızın pütürlendiğini bile hissedebilirsiniz. İşte bu durumda kesinlikle nikotin seviyesini düşürmeniz gerekmektedir.

Elektronik sigara kullanırken ağız, boğaz veya burun kuruluğunu önlemenin en kolay yolu elektronik sigara likitinizi değiştirmektir. Yüksek PG içeren bir likit kullanıyorsanız, bunun yerine daha düşük PG kullanan bir likite geçin. Dezavantaj olarak, daha az aroma hissiyatı, daha koyu bir likit olacağından dolayı likit emiliminin düşmesi olacaktır. Bu dezavantajlar ile  yan etkiyi kıyaslayarak azaltmaya değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz. Tabi bence en etkili yol ise  daha fazla su içmeye başlamanız olacak. Gün içerisine iyi bir şekilde yayarak su tüketimini ciddi miktarda arttırdığınızda bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

3- Baş ağrısı

Yeni kullanıcıların sıklıkla karşılaşabileceği bir başka yan etki de baş ağrısı. Bu baş ağrıları genellikle günün sonunda, akşamları veya normalden daha yoğun bir şekilde elektronik sigara kullandıktan sonra ortaya çıkarlar.

Elektronik sigara baş ağrılarının ilk nedeni olarak yüksek nikotin alımı görülüyor. Baş ağrısının ikinci nedeni olarak ise PG ve VG’nin su kaybettirici etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Bu açılardan bakıldığında hem nikotin yüksekliğinin hem de su kaybı seviyelerinin potansiyel olarak zirvede olduğu durumlarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Baş ağrısı yan etkisini önlemenin yöntemi, bununla karşılaşan her birimiz için farklı olacaktır. Örneğin benim için daha düşük nikotin seviyesine sahip bir likiti geçmek durumu çok çabuk düzeltti.  Sıvı kaybına karşı ise bir önceki maddeyle aynı çözüm yani bol su tüketimi çare olacaktır. Hatta bazıları için hem nikotin seviyesini düşürmek hem de bol sıvı tüketmek gerekebilir.

Geçmeyen baş ağrıları ise birçok farklı rahatsızlığın habercisi olabilir. Yukarıdaki değişiklikleri yapmanıza rağmen baş ağrılarınız devam ediyorsa bir doktorla görüşmelisiniz.

Burada çok ilgin bir anı aklıma geldi. Bir arkadaşımız sürekli başının ağrıdığından şikayetçiydi ve ne yaparsak ne denersek deneyelim geçmiyordu. Elektronik sigara kullanmadığında ise baş ağrısı olmuyordu. Kan testleri falan derken boyun omurunda bir sıkıntı olduğu anlaşıldı. Meğer elektronik sigaradan çekim yaparken nasıl beceriyorsa bu omuru zorluyormuş. DL içimden MTL içim şekline geçerek o da baş ağrısı sorununu çözdü ve boyun tedavisine başladı.

4- Baş dönmesi

Elektronik sigara kullandıktan sonra baş dönmesi hissi, yeni elektronik sigaralardan sonra ortaya çıkan başka bir yan etkidir. Bu durumla karşılaşanların çoğu bunu, çok hızlı bir şekilde ayağa kalktıktan veya ilk sigaralarını içtikten sonra yaşanan baş dönmesine benzer olarak tanımlıyorlar. Tansiyon düşmesi benzeri bir durum yani.

Elektronik sigaraların yüksek nikotin içeriğine sahip likitlerle kullanması durumunda baş dönmesi yaşama olasılığı çok daha yüksektir. Tıpkı günün ilk sigarasını içerken olduğu gibi, ani nikotin akışı beyin kimyasallarında geçici bir dengesizliğe neden oluyor. Buhar, nikotini kan dolaşımına iletmekte oldukça etkilidir, bu nedenle elektronik sigaraya geçen sigara tiryakileri bile bu durumla karşılaşabilir.

Bu yan etki geçicidir ve beynimiz nikotin alımına alıştıkça hafifler. Birkaç günden daha uzun süre devam ederse veya bu durumu çok rahatsız edici bulursanız, daha düşük nikotinli bir elektronik sigara likitine geçmek sorunu çözecektir.

Burada şunu da belirtmekte fayda var bu yan etki çoğunlukla yüksek nikotin içeriğinden dolayı salt likit kullananlarda görülmektedir. DL kullanıcılarında bu etkinin çok nadir görülmesinin nedeni de muhtemelen ciğer çekimde düşük nikotinli likitler kullanılmasından dolayıdır.

5- Yorgunluk

Elektronik sigara sizi o kadar çok yormaz sonuçta ağırlık çalışmıyoruz 🙂 Aslında olay yine nikotin alımda. Çok nikotin alımı yorgunluğa neden olabilir. Normal sigaralarda da aynı etkinin olduğunu söylemek lazım.

Nikotin beynimiz üzerinde hem uyarıcı hem de sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ancak çoğu zaman bu ikisi eşit ölçüde değildir. Bazı insanlar daha fazla uyarılma hissederken, benim gibi bazıları da daha fazla gevşetici etki hissederler. Yiyecekler, alkol, ilaçlar, kahve, çay ve günün hangi saatinde olunduğu bile beynimizin nikotine tepki verme şeklini değiştirebilir.

Elektronik sigaradan kaynaklanan yorgunluğu önlemenin yolu, daha az elektronik sigara kullanmak yani emzik gibi kullanmaktan vazgeçmek veya elektronik sigara likitinizin nikotin seviyesini azaltmaktır.

6- Boğaz ağrısı

Elektronik sigaradan sonra başlayan boğaz ağrısına, yüksek nikotin seviyesi, bol efektörlü likitler, buhar sıcaklığı veya elektronik sigara kullanma şekliniz dahil olmak üzere birçok şey neden olabilir. Efektör içermeyen veya çok az efektör içeren likitler için buraya tıklayabilirsiniz.

Bazı likitlerde kullanılan aroma verici maddeler bazı kullanıcılarda boğaz dokusunda tahrişe neden olabilmektedir. Tarçın gibi bir şeyi yediğinizde sizi etkilememesi, elektronik sigaranızda tarçınlı bir likit kullandığınızda sizin boğazınızı etkilemeyeceği anlamına gelmez.

Buhar sıcaklığının çok fazla olması veya buharın kuru olması, yanmış pamuk ve ömrü dolmuş bir coil de boğaz ağrısına neden olabilir. Çoğu zaman yanmış bir pamuğu veya coili kolayca tadından anlayabilirsiniz, ancak aşırı ısılarda ve yoğun buharda kuruluğu fark etmek o kadar kolay değildir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için coili önerilen güç düzeyinin en alt seviyelerinde kullanın. Ömrü biten coili veya pamuğu ısrarla kullanmaya devam etmeyin. Günlük pamuk değişimine özen gösterin.

Yeni coillere buradan, pamuk ve tellere ise buradan ulaşabilirsiniz.

7- Kilo Kaybı veya Kazanımı

Yabancı forumlarda bazı insanlar elektronik sigaranın kilo vermelerine yardımcı olduğunu yazmışlar ama ben ülkemizde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Bizde tam tersine bol bol kilo alındığı görülmüş . Bunun nedeni elektronik sigara kullanmanın kendisi değil, nikotin alımındaki değişikliğin iştah seviyemizi değiştirmesi aslında. Yabancılar daha bol tatlı likit kullanmanmaktan sanırım iştahtan düşerken bizim ise nikotin alımı değişikliğinden iştahımız açılıyor gibi.

Nikotinin iştahı bastırıcı olduğu uzun zamandır bilinen bir bilimsel gerçek. Nikotin alımınızı önemli ölçüde azaltmak veya artırmak kesinlikle beynimizde de hissedilecektir. Sigaradan elektronik sigaraya geçtiyseniz, elektronik sigarayı eskisi kadar sigara kullanıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak kesinlikle nikotin alım durumu değişmiş olacak ve bu iştah seviyesine yansıyacak.

Kilo almaya başladıysak artık bu yan etkiden kurtulmak için daha az yemeyi düşünmemizin zamanı gelmiş demektir. Düşünüldüğünün aksine likitler kalori içermez kilo aldırmaz. Kiloyu yapan bizim yediklerimiz ve açılan iştahımız. Yani maalesef bunun çözümü boğazdan geçiyor.

 

8- Yüksek Kalp Atım Hızı

Bu, yorgunluk yan etkisinin bir bakıma tersidir diyebiliriz. Bazı insanlar için nikotin çok güçlü bir uyarıcı görevi görür. Elektronik sigara kullanımı, nikotini kan dolaşımına çok verimli bir şekilde verdiğinden dolayı deneyimsiz elektronik sigara kullanıcılarının aşırı nikotin alması kolay ve fark edilmiyor olabilir.

Elektronik sigara likitinizin nikotin düzeyini azaltmak, daha az elektronik sigara kullanmak ve buharlı tren gibi dolaşmaya çalışmamak bu yan etkiyi ortadan kaldırabilir. Elektronik sigara konusunda yeniyseniz, vücudunuz yeni nikotin alım sisteminize alışacak ve bu durum kısa vadeli bir yan etki olacaktır.

Tabii ki, hızlı kalp atımı veya kalp çarpıntısının da alttında yatan çok daha ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Bu durum süreklilik kazandıysa ve önerilerimiz işe yaramadıysa bir doktor ziyaretinin zamanı gelmiş demektir. İhmal etmeyin, kalp şakaya gelmez.

9- Mide Ağrısı veya Krampları

Diğer elektronik sigara yan etkileri kadar yaygın olarak görülmese de, elektronik sigara kullanmaya yeni başlayanlar mide ağrıları veya rahatsızlıkları yaşayabiliyorlar. Burada listelenen diğer birkaç semptom gibi, bu da elektronik sigaranın bir yan etkisinden çok nikotinin bir yan etkisi olarak görülmüş yabancı kaynaklarda.

Araştırmalar, nikotinin gastrointestinal bozuklukların ana nedenlerinden biri olduğunu göstermiş. Doğrudan mideye ve bağırsağa giren nispeten küçük miktarlarda nikotin bile mide kramplarına, mide bulantısına ve hatta ishale neden olabilir. Yani likit sıçramasına, likiti içmemeye ve az da olsa midemize herhangi bir şekilde gitmemesine dikkat etmeliyiz.

Burada yabancı kaynaklarda yer almayan bir diğer durum ise şu aslında. Genellikle DL kullanıcıları elektronik sigarayı kullanırken hava da yutmaktalar. Bu da midemizde ve barsaklarımızda gaza sebep olabiliyor. İçim şeklimize dikkat ederek bunu da engelleyebiliriz.

Bir diğer bize has etken de ucuz likit yapmak adına elektronik sigarada kullanmaya uygun olmayan aromalar ile likit üreten şerefsizler. Bu aptallık kar etmek amacıyla insan sağlığı ile oynamaktan başka bir şey değil. Likitten şüpheleniyorsanız aldığınız yeri hemen değiştirin.

10- Buharcı Dili

Buharcı dili veya yabancıların deyimiyle Vaper’s Tongue , hangi coili, modu veya içim yöntemini kullanırsanız kullanın, en sevdiğiniz likitin aniden lezzetini kaybetmesine verilen addır. Aynı tatlardaki elektronik sigara likitini uzun süre kullanmanın bir yan etkisidir. Bununla birlikte su kaybı da, koku alma yorgunluğuna ve tat alma kaybına neden olur.

Bir sürü saçma sapan yöntem önerilse de bunu baştan önlemek çok daha iyi olacaktır. Aynı likitte takılıp kalmayın. Sürekli tek bir likiti tüketmekten vaz geçin. Kendinize en az 4-5 farklı tatta ve hatta tarzda likit bulmaya çalışın. Bunlardan biri de eğer içebiliyorsanız mentollü olsun. Bu durumda sürekli tat değiştireceğinizden yeterli su da tüketiyorsanız buharcı dili olmazsınız.

Diyelim ki oldunuz işte burada kritik süreç başlıyor. Aynı aromaları içermeyen likitlere geçiş yapın. Örneğin sürekli boss reserve içiyordu iseniz içerisinde muz ve fıstık olmayan likitlere yönelin. Kısa bir süre mentollü likit kullanın. Diş fırçalama alışkanlığınızı düzenleyin. Kahve yemeyi de deneyebilirsiniz. Bazı kullanıcılar ise toz kahveye limon sıkarak yediklerinde bu sorunu çözdüklerini iddia etmişler.

Ben açıkçası sürekli değişik likitler kullandığımdan bu durum ile karşılaşmıyorum. En iyisi siz de bunu yapın ve bu sorunla hiç karşılaşmayın.

Son uyarılar

Elektronik sigaranın yukarıda listelenen tüm yan etkileri kısa vadeli etkiler. Elektronik sigara alışkanlıklarınızı değiştirerek veya aslında çoğu durumda sadece su tüketimini arttırıp elektronik sigara likitinizdeki nikotin seviyesini azaltarak bunlardan kurtulabilirsiniz.

Önerilen değişiklikleri yaptıktan sonra bu yan etkilerden herhangi birini yaşamaya devam ederseniz, bir tıp uzmanından tavsiye almanız gerektiğini unutmayın. Sağlık şakaya ve ihmale gelmez.

Ayrıca, elektronik sigaradan kaynaklandığını düşündüğünüz bazı yan etkilerin aslında sigarayı bırakmanın yan etkileri olabileceğini de unutmayın. Sigarayı bırakmakla yaşam şekliniz değişiyor aslında bunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir