Elektronik Sigara ve Likit Rehberi

Puff Barın Ne Zaman Bittiği Nasıl Anlaşılır? 2023

puff bar ne zaman biter

Puff Barın Ne Zaman Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Tek kullanımlık elektronik sigara cihazları yani puff bar artık ülkemizde de çok revaçta ve elektronik sigaraya yeni başlayan birinin muhtemelen en kolay bulduğu cihazlar da bunlar. Bununla birlikte, yeni başlayan çoğu kullanıcı için, tek puff bar ürünlerinin ne zaman artık işlevini yitirdiğini ve atılması gerektiğini anlayabilmek zor oluyor.

Tek kullanımlık bir elektronik sigara satın almış ve onu ne zaman atacağını bilemeyen yeni bir elektronik sigara kullanıcısıysanız, bu mini rehber sizin işinize yarayabilir. Bu yazımızda, tek kullanımlık ürünlerinizi değiştirme zamanının geldiğine dair en önemli 5 işareti anlatmaya çalışacağız.

 

 

 

Tek Kullanımlık Elektronik Sigara Nedir?

Satın almış olduğunuz puff bar, tek kullanımlık bir elektronik sigara cihazıdır. Önceden şarj edilmiş ve önceden doldurulmuş olarak gelir. Tek yapmanız gereken derin bir nefes çekmektir ve sensörler cihazı çalıştırarak buhar üretir.

Bu cihazlar elektronik sigaraya geçmeye çalışan eski sigara tiryakileri için iyi bir başlangıç olabilir. Yüzlerce çeşidi bulunan bu cihazlar elektronik sigara dünyasına mükemmel bir giriş sağlayabilecek niteliktedirler aslında.

Tek Kullanımlık Elektronik Sigaranın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Yeni bir elektronik sigara kullanıcısıysanız, tek kullanımlık puff bar ürününüzün ne zaman değiştirilmesi gerektiğini anlamak zor olabilir. Fakat merak etmeyin, tek kullanımlık bu ürünün ömrünün sonuna yaklaştığını gösterecek bazı işaretler elbette var.

Belirtiler arasında likitin aromasının yanmış bir tat gibi gelmesi, cihazın oluşturduğu buharın azalması ve/veya tek kullanımlık puff barın hiç buhar üretememesi bu işaretler arasında yer alıyor.

Az sonraki bölümlerde, tek kullanımlık bir puff bar ürünün ne zaman bittiğini size gösterebilecek tüm işaretleri inceliyor olacağız.

İşaret 1: Likitin aroması hafiften yanmış gibi geliyor

Tek kullanımlık bir puff bar cihazının ömrünün sonuna geldiğinin en net işaretlerinden biri, elektronik sigara likitinin tadının yanık olmasıdır. Bu, cihazın içindeki likit miktarı azaldığında veya artık likit kalmadığında meydana gelir.

Coil artık kuru olan iç pamuğu ısıtmaya çalışır ve elektronik sigara likitini buharlaştırmak yerine pamuğu yakmaya başlar. Coilin etrafındaki likiti emen fitillerin çoğu pamuktan yapıldığından, tek kullanımlık ürünün içinde kalan likit ile karışmış yanmaya başlayan pamuğun o iğrençleşmiş tadını alırsınız. Bu yanık tadı alıyorsanız, artık tek kullanımlık puff barınızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

İşaret 2: Buhar çok az veya aromanın tadı yok

Tek kullanımlık elektronik sigara cihazı çok ince ve az buhar oluşturduğunda, bu, elektronik sigara içindeki likitin neredeyse bitmek üzere olduğunun kesin bir göstergesidir.  Çanlar sizin için çalıyor devam etmeyin nefes çekmeye demenin cihazcası.

Buhar eskisi kadar yoğun değilse, kesinlikle puff barınızı değiştirme zamanı gelmiştir. İnce buhar genellikle likitin düşük seviyede olduğu ancak pamuğun yanmasını zorlukla engelleyecek kadar kaldığı anlamına gelir.

Buharın aşırı derecede azaldığını ancak yanık tadı olmadığını fark ederseniz, yanık tadını almadan cihazınızı değiştirin. O iğrenç ve boğazı tahriş eden yanık tanıdını almadan bunu yapmanız çok daha iyi olacaktır.

İşaret 3: Cihaz çalışıyor ama buhar üretmiyor

Her zaman olmasa da bazen olabilen başka bir şey de pilin bitmediği ancak cihazın buhar üretemediği durumdur. Bu, cihaz belirgin şekilde ısındığında gerçekleşir ama nadirdir.

Bu durumda yani pillerde güç vardır, coili ateşler ancak cihaz buhar üretemez. Bunun nedeni, ağdan (veya metalden) yapılan iç coilin yanmış olmasıdır. Ayrıca bir ihtimal de elektronik sigara likiti bitmiştir. Çok da zorlamayın ve puff barınızı artık atın.

İşaret 4: Nefes çektiğinizde hiçbir şey olmuyor

Cihazdan derin bir nefes çekiyorsanız ve cihaz ısınmıyorsa bu, coilin artık elektronik sigara likitini buharlaştırmadığı anlamına gelir. Büyük ihtimalle pili bitmiştir. Elinizdeki eğer şarj edilebilir bir puff bar değilse maalesef bitmiş bir pille yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Bu durum nadir de olsa bazen gerçekleşebiliyor. Şarj edilmiş bir pil, yeterince kullanılmadığında şarjını kendi kendine kaybedebilir. Bu göz önüne alındığında, tek kullanımlık elektronik sigarayı çok nadir kullanırsanız veya günlerce kullanmadıysanız, pil kendi kendine bitmiş olabilir.

Tabi ki bunun tersi de mümkündür; tek kullanımlık puff barınızı çok sık ve çok derin nefesler halinde kullanırsanız, pilin şarjı olması gerekenden daha hızlı bitebilir.

İşaret 5: Puff Bar kaç nefes çekice biter?

Tek kullanımlık bir puff bar cihazının, bitip bitmediğini anlamanın en kolay yolu aslında, kaç nefeslik ömrü olduğunu kontrol etmektir. Bu, çoğunlukla ambalajın içinde veya üzerinde yazıyordur.

Ortalama olarak, tek kullanımlık elektronik sigaraların çoğu 4000-5000 nefes çekimi ömrü ile gelir. Son dönemde 10000 nefese kadar ömrü olan tek kullanımlık cihazlar da var.

Puff barınız hangi nefes aralığındaysa, ona göre kullanım durumunuzu göz önüne alarak bitmeye yaklaştığını hesaplayabilirsiniz. Burada uzun nefesleri çift nefes saymanız gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca arka arkaya zincir çekimler de ömrü azaltır.

Sonuç

Siz de bir süre sonra bu işin sürekli puff bar almakla olmayacağını göreceksiniz. Gereken deneyim ve pratiği kazanıp artık elektronik sigara ile devam edebileceğinizi anladığınızda kendinize ve içim şeklinize uygun bir elektronik sigara almanızın zamanı gelmiş demektir. Şuradan elektronik sigara cihazlarımıza bir göz atabilirsiniz. Bütçenizi aşan durumlarda ikinci el elektronik sigaralara da bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir