Elektronik Sigara ve Likit Rehberi

Salt Likit Nedir 5 Soru 5 Cevap

Salt Likit Nedir

Salt Likit Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Elektronik sigaraya kullanmaya başladığımızdan beri veya başlamaya karar verdiğimizden beri duyduğumuz bir sürü yeni terim var. Likit, vape, ohm, watt, nikotin, MTL, DL, pod, mod atomizer ve daha bir sürü yeni terim. Bunların içine bir de malumunuz Salt likit eklendi ki bir süredir piyasada olmasına rağmen kullanıcıların çoğu ne olduğunun nasıl kullanılması gerektiğinin farkında değil ya da bilmiyor. Bu rehber umarım buna bir nebze çare olur.

Öncelikle Nikotin Tuzu Nedir?

Nikotin tuzunu açıklamak için aslında olaya oldukça teknik veya daha doğrusu bilimsel bakmamız gerekiyor. Fakat basitçe anlatmaya çalışırsak, tütün yapraklarında doğal olarak oluşan nikotin tuzları vardır. Normalde sıvı olan nikotin,  tütün yaprağının kendisine bağlandığında organik bileşiklerin kimyasal olarak değişimiyle ortaya çıkar. Nikotin tuzu yapraktan çıkarılandan daha saf versiyondur. Yani yaprak üzerinde kendiliğinden tuz şeklinde oluşur. Bunlar da Chemnovatic gibi fabrikalarda sıvı hale getirilir.

Bunlar toplandıktan sonra bir çeşit asit eklenir. Benzoik asit en çok tercih edilen olmakla birlikte Salisik asit de ekleniyor. Kendilerince artı ve eksileri var o ayrı ve detaylı bir konu. Salt B ise benzoik, Salt S ise salisik asit eklenmiş demektir. Bu eklenme nikotinin pH’ını düşürür, emilmesini kolaylaştırır ve ayrıca elektronik sigara kullananların daha düşük bir sıcaklıkta bile nikotin etkisini almasını sağlar.

Kimler Kullanıyor?

Salt likiti en çok tütün sigarası içmekten yeni vazgeçmiş ve tütünlüye benzer bir deneyim yakalamak isteyen elektronik sigara kullanıcıları tercih etmekte. Nikotin tuzu, tütün sigaralarında bulunan nikotin türüdür aslında. Bu yüzden kullanıcılar salt likit kullanmayı son derece tatmin edici bulmaktadır. Ayrıca, freebase yüksek nikotinli likitlerden daha az sert olduğundan daha az miktarda kullanarak daha çok nikotin ihtiyacı giderilmesini de sağlar.

Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Salt likitler, görece daha pürüzsüz tatta olmalarına rağmen, çok daha yüksek nikotin içerebiliyor, bu nedenle boğazı zorlamayarak tahriş etmemekte.  Klasik nikotinli likitlerinden daha az sertlikte ve vurumda. Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde kullanımı oldukça yaygınlaştı ve bizde de giderek daha popüler oldu. Ancak ülkemizdeki sorunların başında gerçek salt likite ulaşmanın zorluğu ve kullanıcıların da salt likit denilince aslında salt likit olmayanlara alışmış olmaları geliyor.

Bu ne demek derseniz ülkemizdeki kullanıcıların çoğu, yerli üreticilerden ucuz salt likit istedi. Ancak salt nikotin fiyatına bakılınca bu mümkün değildi. Burada bazı uyanıklar yüksek nikotinli normal likitleri salt etiketi ile sattı. Bu o kadar çok oldu ki kullanıcılar bu ürünlerden boğaz vurumu beklemeye başladı. Oysa gerçek salt likitin olayı zaten vurumun çok az olmasıydı. Bu nedenle çoğu gerçek salt likit üreticisi piyasada tutunamadı.

Elektronik Sigaralarda Salt Nikotin Kullanımı Güvenli Mi?

Bu çokça sorulan sorulardan biriydi ancak artık kimse de umursamıyor. Zaten herhangi bir şekilde güvensiz olduğunu gösterecek hiçbir çalışma da yok. Elektronik sigaranın kendisi, nikotin içeriği ve likitlerin, tütün sigaralarından en az yüzde doksan beş daha az zarar verme olasılığı olduğu artık kabul görmüş bir gerçek. Bir dönem ortaya atılan bir haberde, salt likitlerin buharında benzen bulunduğu söylendi. Fakat daha sonra yapılan çok sayıda test bunun doğru olmadığı sonucuna vardı. Muhtemelen haber yapılan ilk test ya kasıtlı olarak hatalı sonuç verdirilmişti ya da hatalı yapılmıştı. Ayarında ve kararında kullanıldığında bir soruna yol açmayacakları aşikar.

Salt Likit Kullanmanın Artıları ve Eksileri

+Yüksek nikotin oranlarında bile düşük vurum verdiğinden rahatsız etmez.
+Hızlı bir şekilde kana karıştığından nikotin ihtiyacını hızlı karşılar. Sigarayı yeni bırakanlar için büyük avantaj sağlar.
+Çok nikotin içerebildiğinden daha az likit tüketimine uygundur.
+Yüksek nikotin oranlarında acılık vermez.
+Yüksek PG kullanımına uygun olduğundan podlar için avantaj sağlar.
+Bu likitler elektronik sigara kullananların daha az likit tüketerek daha fazla nikotinin keyfini çıkarmasını sağlar.

-Doğru kullanılmaz ise fazla nikotin alımına sebep olur.
-Likit yapımında daha fazla aroma ister.
-Vurum olmadığından bazı kişilerde doyum vermeyebilir.
-Yüksek PG nedeniyle alerjen olabilir.

salt likit doldurma

Sub-Ohm DL çekim yapabilir miyim?

Yüksek nikotinlileri kesinlikle tavsiye etmiyorum. Salt likitler, daha yüksek nikotin konsantrasyonu nedeniyle güçlü buhar veren ciharlarda çok fazla nikotin alımına sebep olur. Bu yüksek nikotin alımı baş ağrılarına, kalp sorunlarına ve hatta kalp krizine bile yol açabilir. Son dönemde düşük nikotinli Salt Likitler olsa da sürekli kullanım alışkanlığı olan tabiri caizse emzik gibi esigara kullanan kişiler salt nikotinden uzak durmalıdır.

Nasıl kullanılmalı?

Öncelikle gerçek salt ürünler için konuştuğumuzu belirtelim. Eğer gerçek bir salt likit kullanıyorsak öncelikle günlük likit tüketimini sınırlandırmak gerekiyor. Günde bir paket sigara içer gibi düşünün. Her dakika sigara ağzınızda olmaz. Tam da bunun gibi bu tip likitleri kullanırken de aralar verilmeli ve bu aralar en az 30 dakika olmalı. Bence 1 saat daha iyidir tabi. Bunu canınızın sigara istemesi gibi de düşünebilirsiniz.

İşte bu zaman geldiğinde de üst üste çekimler yapmayın. Sigarayı körükler gibi kor haline getirir gibi değil de keyifle yavaş yavaş içer gibi salt likit de tüketin. Bu süreyi de çok uzatmayın. Bir dal bilemediniz iki dal sigara içecek kadar süre elektronik sigaranızı kullanıp kenara bırakın.

Bu şekilde kullanımda bu likitler evet iyidir. Ama bunu yapamayacaksanız lütfen normal likitlere yönelin. Hem daha ucuz hem daha sağlıklı olacaktır.
Salt likitlerimize BURADAN , normal likitlerimize ise BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir